Skënderbeu - Pse duhet të vizitoni Lezhën dhe varrin e heroit? – dua marketplace
shqip
  • English
  • shqip
shqip
  • English
  • shqip

Skënderbeu - Pse duhet të vizitoni Lezhën dhe varrin e heroit?

nga dua Marketplace në February 10, 2021
varri-i-skenderbeut

Skënderbeu, Heroi ynë Kombëtar, është jo vetëm protagonistit kryesor i historisë së Shqipërisë, por edhe i simbolit kryesor i ndërgjegjes sonë kombëtare. Kjo është arsyeja pse të paktën një herë në jetë duhet të vini të vizitoni Lezhën.

Ndoshta Lezha nuk është qyteti i parë që mendoni kur thoni Shqipëri. Sidoqoftë, qyteti është i lezetshëm me plazhet e pabesueshme të bregdetit verior. Lezha (Alessio, në italisht) nëse zbulohet me qetësi, është në gjendje të ofrojë kënaqësi të shumta kulturore dhe gastronomike.

Është vetëm një orë larg Tiranës. Oh dhe a e përmenda që mund të vizitoni edhe varrin e Gjergj Kastriot Skënderbeut, ose të paktën çfarë ka mbetur prej tij.

 

Skënderbeu dhe qyteti i Lezhës si një atraksion turistik

Pavarësisht se është një qytet i rëndësishëm historik i Shqipërisë, përsëri nuk është një destinacion i njohur turistik. Në 1444 udhëheqësi shqiptar, Skënderbeu, mblodhi këtu princërit shqiptarë në të ashtuquajturin ‘Lidhja e Lezhës’ për t’iu kundërvënë përparimit turk.

Udhëtimi për të zbuluar Lezhën fillon pikërisht te ‘Mausoleumi i Skëndërbeut’. Shtë e vendosur në qendër të mbetjeve në ish-katedralen e San Nicola. Kjo është një zonë e rëndësishme nga pikëpamja arkeologjike. Fatkeqësisht, varri i Skënderbeut, para ndërtimit të memorialit, vuajti ndër shekuj, veçanërisht plaçkitjet dhe vandalizmat.

Mauzoleumi u përurua më 23 nëntor 1981. Projektuar posaçërisht nga skulptori Odhise Paskali dhe arkitekti Latif Lazimi. Nëse planifikoni një vizitë këtu, jini të kujdesshëm sepse memoriali nuk është gjithmonë i hapur për publikun.

 

Çfarë të shohësh në Lezhë?

Një shëtitje në qytet të çon në punëtorinë Artistike Zadrima, një nga realitetet artizanale më të njohura në Shqipëri. Aty do të gjeni tekstile të shkëlqyera për shtëpi dhe restorante, sende për festimin e riteve të shenjta dhe pajisje personale, të prodhuara në tezgjah. Qendra u përurua në vitin 2006, por që nga viti 1993 ka funksionuar në fshatin Blinisht.

Ndër të parët që besuan në aftësitë e rrobaqepëses ishte misionari italian Don Antonio Sciarra.

Ai së bashku me Misionin Katolik në Shqipëri, mbështetën qendrën. Ata gjithashtu ftuan gra të tjera nga fshatrat fqinjë të bashkohen me kauzën. Pas një kohe të shkurtër, seminari u bë plotësisht i vetëmjaftueshëm.

Për shkak të rritjes së klientelës, në 2006 seminari u zhvendos në qytetin e Lezhës. Sot është vendi ideal, jo vetëm për të blerë dhe marrë në shtëpi produkte tipike dhe origjinale shqiptare, por edhe për të admiruar dhe jetuar një traditë të çmuar.

 

Kalaja e Lezhës

Lezha është kujdestarja e një kështjelle të mrekullueshme, Kalaja e Lezhës, e vendosur në majë të qytetit, në një pozicion strategjik, nga e cila mund të admironi pamje të pakrahasueshme të Detit Adriatik. Zona e kalasë është zhvilluar që nga shekulli i pestë para Krishtit., emri i saj i lashtësisë është Lissus.

Periudha e shkëlqimit më të madh erdhi pak para Perandorisë Bizantine, kur kështjella drejtohej nga familjet Progon dhe Tanush, pjesë e klanit Dukagjini.

Në 1393 Venedikasit pushtuan fortesën dhe, më pas, në 1478 kështjella u pushtua nga Osmanët. Në 1729 një tërmet i fortë bëri që banorët e saj të braktisnin kështjellën.

Sot zona arkeologjike ka akoma mbetje muresh, kulla mbrojtëse dhe akropol. Do të gjeni gjithashtu një kishë të vjetër, e cila gjatë pushtimit osman, u shndërrua në një xhami.

Kostoja e hyrjes është 100 lekë dhe, pak para hyrjes, do të gjeni një parkim falas ku mund të lini makinën tuaj.

 

Fshati Fishtë

Nuk mund të themi që shkuam në Lezhë pa bërë një ndalesë në Fishtë. Në këtë fshat do të gjeni restorantin Mrizi i Zanave. Shtëpia në fermë-restorant, themeluar nga vëllezërit Altin dhe Anton Prenga. Vëllezërit, pasi kishin jetuar për vite në Itali, vendosën të ktheheshin në Shqipëri.

Ata hapën biznesin e tyre, duke realizuar kështu ëndrrën e jetës. Theshtë vendi i përsosur për të kaluar disa orë i rrethuar nga natyra. Ju mund të luani në fusha ose të admironi shumë nga kafshët e rritura në fermë. 

Motoja e Mrizi i Zanave është: ‘Mendoni globalisht, hani lokalisht!’. Menuja përfshin vetëm produkte vendore. Rritur nga fermerë lokalë ose në kopshtet e së njëjtës fermë. Nga verërat tipike të tokës shqiptare, të tilla si hardhia autoktone prestigjioze Kallmet - te djathrat e dhisë, bureku me spinaq ose kunguj dhe kaq shumë kënaqësi të tjera gastronomike.

Ata që duan të përkëdhelin edhe më shumë veten e tyre mund të qëndrojnë brenda natës. Shtëpia e vjetër e familjes ofron katër dhoma të shkëlqyera të mobiluara në dru dhe gur. Pas zgjimit, pamja mbi vreshtat ju lë pa fjalë.

Nëse pasi keni vizituar Lezhën nuk keni pasur mundësinë të merrni një suvenir me motive tradicionale, gjithmonë mund të vizitoni dua MarketPlace. Ju mund të blini këto piktura të mrekullueshme të Sarandës, të cilat përfshijnë Helmetën Skënderbeut. Bëni shtëpinë tuaj më të bukur duke varur motive tradicionale dhe patriotike në murin tuaj.

Lini një koment
Kthehu në fillim