Adem Jashari – Dua Marketplace
shqip
  • English
  • shqip
shqip
  • English
  • shqip
Adem Jashari
  • SKU:
  • Disponueshmëria: në magazinë Shumë në magazinë Mungon në magazinë Këtë produkt mund ta blini por nuk ka në stok

Adem Jashari

€36.00 €45.00
PËRSHKRIMI

Në këtë vepër arti të shtypur nga Saranda Xhemajli mund të shikoni një portretet më të mira për heroin tonë kombëtar, Adem Jashari.

Siç e dini, Adem Jashari ishte një themelues i UÇK, ushtria që luftonte për lirinë e Kosovës.

Duke filluar nga viti 1991, Jashari mori pjesë në sulme kundër policisë serbe përpara se të udhëtonte në Shqipëri për të marrë trajnim ushtarak.

Unë arrestova në vitin 1993, ai u la i lirë me urdhër të Ushtrisë Shqiptare dhe më vonë u kthye në Kosovë, ku vazhdoi të niste sulmet kundër institucionit Jugosllav.

Në korrik 1997, ai u dënua për terrorizëm në mungesë të një gjykate Jugosllave. Pas disa përpjekjeve të pasuksesshme për kapur ose vrarë atje, policia serbe filloi një sulm kundër shtëpisë së Jasharit në Prekaz në Mars 1998. Beteja që pason rezoltoi në vdekjen e 57 familjeve të familjes së Jasharit, që janë në Jasharit, gruas së tij, vëllait dhe djalit.

Please login before sending a question, this way you will get notified through email when the seller has replied.

PRODUKTET TE NGJASHME

Kthehu në fillim